Pražský městský soud dnes bude výslechem někdejšího primátora Bohuslava Svobody (ODS) i dalších obviněných komunálních politiků pokračovat v projednávání kauzy Opencard. Desítka radních a pět členů hodnoticí komise čelí obžalobě v souvislosti s dvěma smlouvami, které Praha uzavřela s firmou Haguess. Městu údajně způsobili škodu 24,9 milionu korun. Obvinění toto tvrzení odmítají.

Možné tresty jsou přísné

Vedle Svobody by se dnes měli dostat ke slovu bývalá radní pro IT Eva Vorlíčková (bezpartijní), někdejší Svobodův náměstek Ivan Kabický (ODS), exradní pro životní prostředí Radek Lohynský (ODS) a současný zastupitel Lukáš Manhart (TOP 09). Politikům hrozí až osm let vězení.

V úterý u soudu vypovídali tři současní pražští zastupitelé za TOP 09 Pavel Richter, Václav Novotný a Josef Nosek. V minulosti byli radními – Richter měl na starosti infrastrukturu, Novotný kulturu a Nosek dopravu. V dubnu 2012 všichni tři hlasovali pro uzavření smluv s Haguess na podporu programového vybavení opencard v jednacím řízení bez uveřejnění. Podle obžaloby tak Haguess neoprávněně zvýhodnili.

Proč není obžalován Bém?

Trojice mužů shodně uvedla, že podklady pro jednání připravili úředníci a oni neměli důvod materiálům nevěřit. Politici zároveň tvrdili, že uzavření smluv byla jediná možnost, jinak by se musel systém opencard zastavit nebo by zkolaboval. Nosek se podivil nad tím, že není obžalován „Pavel Bém a jeho parta“, když právě za primátora Béma (ODS) projekt opencard vznikl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner