Soud bude v polovině ledna po více než roční pauze pokračovat v projednávání případu lobbisty Marka Dalíka obviněného z korupce při nákupu obrněných aut Pandur pro českou armádu. Na programu je výslech jednoho ze zahraničních svědků, který bude mluvit prostřednictvím videokonference, řekla dnes ČTK mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Další termín hlavního líčení, které soud odročil v listopadu 2014, je nařízený podle mluvčí na pátek 15. ledna.

Policisté vyšetřovali exporadce někdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS) Dalíka na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse, který v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral přitom blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl. Dalík vinu odmítá.

Žádost o miliony prý prosazoval i slovenský lobbista Miroslav Výboh, tvrdí to bývalý manažer zbrojovky Steyr Lutz Kampmann, kterého soud vyslechl při prozatím posledním jednání. Nabídka slovenského lobbisty prý padla zhruba měsíc po schůzce, kde měl o stejnou částku žádat Dalík. Výboh dříve u soudu úplatky odmítl, jeho případem se zabývá rakouská policie.

Podle zahraničních zbrojařů byla částka potřebná k tomu, aby kontrakt pro českou armádu pokračoval. Česko nakonec zrušilo původní smlouvu na 199 obrněnců a nechalo si jich dodat jen 107.

Dalíkovi hrozí za pokus o podvod až deset let vězení. Soud však může jeho údajné korupční jednání překvalifikovat na trestný čin přijetí úplatku, u kterého hrozí až 12 let vězení. V dalším případě také na nepřímé úplatkářství, za které hrozí až tři roky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner