Skutky, které v kauze zneužití Vojenského zpravodajství kladla obžaloba za vinu Janě Nečasové (dříve Nagyové) a třem zpravodajcům, nejsou podle soudkyně Heleny Králové trestnými činy. Motivaci Nečasové k nezákonnému sledování tehdejší manželky premiéra Petra Nečase (ODS) Radky se prý nepodařilo prokázat, protože z telefonických odposlechů jednoznačně vyplynulo, že Nečas Nagyovou miloval a stejně se chtěl rozvést. Soudkyně obžalované osvobodila na základě zásady, že v pochybnostech je zapotřebí rozhodnout ve prospěch obviněných.

Obžaloba tvrdí, že šéfka Nečasova kabinetu Nagyová nechala Radku Nečasovou v roce 2012 nezákonně sledovat, aby získáním informací z jejího života docílila toho, že se premiér rozvede. Nečas se později skutečně rozvedl a Nagyovou si vzal, podle soudkyně ale Nagyová neměla důvod počínat si ve vztahu s premiérem tak složitě, jak popsali státní zástupci.

„Z odposlechů jednoznačně vyplývá, že svědek Nečas paní obžalovanou miloval. Měl k ní velice blízký vztah, ale na druhé straně měl blízký vztah i ke své manželce, nechtěl jí ublížit. Proto velice opatrně, ale i neobratně řešil otázky rozvodu. To, že se chtěl rozvést, je zcela zřejmé. Nevidím důvod, proč by měla obžalovaná tímto krkolomným způsobem dosáhnout rozvodu. Tento motiv není vůbec prokázán provedenými důkazy,“ konstatovala Králová.

Soudkyně osvobodila obžalované už při loňském hlavním líčení, odvolací senát jí však případ vrátil k doplnění dokazování. Důkazy provedené v tomto týdnu, tedy především několik odposlechů a výpověď dvou svědků, podle ní nepřinesly nic nového. Bývalý náměstek ministra obrany Jiří Šedivý měl dokázat věrohodnost dřívější výpovědi Nečase, který uvedl, že zpravodajství hlídalo jeho rodinu kvůli jeho obavám o bezpečí v souvislosti s jednáním o prodloužení nájmu gripenů. Podle Králové ale Šedivý tuto otázku zodpovědět nemohl, protože jednání o gripenech pokračovala v předmětné době už bez něj.

Druhý svědek, šéf policejního Útvaru zvláštních činností Vladimír Šibor, se vyjadřoval k provádění sledování. Králová ale podotkla, že popisoval aspekty sledování podle trestního řádu a použití těchto činností zpravodajskými službami nezná.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner