Kazašská tajná policie dnes provedla na třech místech v zemi razie proti islamistům a zadržela při nich nejméně 16 osob. Oznámila to v tiskové zprávě místní kontrarozvědka KNB. Zatčení extremisté podle ní šířili v Kazachstánu názory blízké teroristickým organizacím Al-Káida a Islámský stát.

Podle kazašských médií se zatčené osoby hlásí k extremistické organizaci Takfír val Hidžra, která je v zemi zakázaná. Policejní razie provedla zvláštní komanda v největším městě Almaty a rovněž v Aktobské a Atyrauské oblasti na západě Kazachstánu.

Bohatý středoasijský Kazachstán pod vedením autoritářského prezidenta Nursultana Nazarbajeva úzkostlivě hájí relativně klidné národnostní a náboženské poměry v zemi, aby ochránil miliardové investice z Ruska, Evropy a Číny. Pokusy o šíření islámského extremismu místní bezpečnostní složky tvrdě potírají.

Před dvěma týdny zorganizovala kazašská tajná policie rozsáhlou razii proti zlodějům ropy, jejichž aktivity podle úřední zprávy kryli přívrženci radikálního islámu. Při akci s centrem ve městě Aktobe byly zadrženy cisterny s ropnými produkty a řada osob byla zadržena.

Koncem listopadu kazašský soud poslal na doživotí do vězení sedm mužů, obviněných z účasti na teroristických útocích. Odsouzení v červnu přepadli v Aktobe dva obchody se zbraněmi a kasárna, incident si vyžádal sedm mrtvých.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner