Na 20 tisíc stoupenců tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana se v neděli odpoledne zúčastnilo shromáždění v Kolíně nad Rýnem. Zatímco na pravém břehu Rýna se sešli Erdoganovi přívrženci, na levém břehu se odehrávalo několik protiakcí. Policie do akce nasadila 2700 lidí.

Podle webu Tagesspiegel je situace v dějišti hlavní demonstrace zčásti agresivní. Demonstranti mávali nad hlavou tureckými vlajkami, křičeli „Allahu akbar!“ (Bůh je veliký) a někteří na přítomné novináře volali: „Lživý tisk!“ Tagesspiegel uvedl, že jednotlivci se modlí.

Na shromáždění přišel turecký ministr sportu a mládeže Akif Kiliç, který se narodil v Německu. Akci označil jako signál semknutosti vůči pučistům. „Ze shromáždění má vyjít takové poselství, že všechny politické strany i nevládní organizace v Německu stojí společně proti puči a chtějí obhajovat demokracii,“ prohlásil.

Malá krajně pravicová strana Pro NRW (Občanské hnutí pro Severní Porýní-Vestfálsko) se hodlala navzdory policejnímu zákazu vydat městem a dostat se co nejblíže ke stoupencům tureckého prezidenta, nakonec se pořadatelé akce s policisty dohodli, že nebudou situaci vyhrocovat. Podle DPA policie shromáždění asi 250 lidí před kolínským hlavním nádražím rozpustila.

Policie zadržela jednoho příslušníka krajní pravice, který napadl novináře, a zasahovala proti Erdoganovým přívržencům, kteří se vetřeli mezi stoupence prokurdské PKK a začali tam skandovat hesla. „Situace je relativně klidná,“ řekl DPA kolínský policejní prezident Jürgen Mathies.

Nad městem létají vrtulníky, v pohotovosti jsou vodní děla, kolem shromáždění hlídkují policisté na koních. Kolínská primátorka Henriette Rekerová zřídila na místě koordinační štáb, kde se bude rozhodovat o okamžitých opatřeních, začne-li se situace vyostřovat.

Policie ze Severního Porýní-Vestfálska dala na twitter v němčině i turečtině přání klidného průběhu odpoledne a dál „tvítuje“ dvojjazyčně. „Samozřejmě je třeba, aby byli všichni zúčastnění, z nichž mnoho mluví turecky, dobře informováni,“ vysvětlila policejní mluvčí.

Nechtěně komicky vyzněla informace, že filmaři odpálí v Kolíně petardu při natáčení dalšího dílu seriálu Kobra 11. Později policie uvedla, že vedení města a stanice RTL se dohodly, že se dnes nic odpalovat nebude.

Pořadatelé chtěli na demonstraci živě vysílat pozdrav tureckého prezidenta, ústavní soudci to ale v sobotu večer zakázali. Ulehčili tak situaci policejnímu prezidentovi, který varoval, že udělá všechno pro to, aby projevu zabránil, aby se situace nezačala vyhrocovat.

Erdoganův mluvčí to podle DPA ostře kritizoval jako nedemokratické. „Je to nepřijatelná situace,“ řekl dnes podle agentury Anadolu mluvčí Ibrahim Kalina a vznesl řečnickou otázku, co je pravý důvod zákazu.

Pořadatelé původně uváděli, že na akci přijde 30.000 lidí, později mluvili až o 50.000 účastníků. Podle policie se shromáždění účastní 20.000 lidí a shromaždiště je zaplněno ze tří čtvrtin.

Podle listu Tagesspiegel vyvěsilo mnoho kolínských Turků do svých oken turecké vlajky. V Německu žijí zhruba tři miliony občanů tureckého původu, většinou přistěhovalci, kteří přišli do Spolkové republiky v 60. a 70. letech, nebo jejich potomci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner