Proti tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi demonstrovalo dnes v Kolíně nad Rýnem přibližně 10.000 Kurdů a alávitů. Mnozí podle agentury DPA mávali vlajkami s obrazem vězněného vůdce zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Podle policie byl protest pokojný, napsala agentura AP s tím, že akce se zúčastnilo kolem 6000 lidí.

Demonstranti podle DPA tvrdí, že v Turecku nyní vzniká diktatura a Německo ani Evropská unie z toho nevyvozují patřičné politické důsledky.

Protest svolali v Německu žijící alávité, což je náboženská skupina patřící do šíitské větve islámu. V Turecku tvoří po sunnitech druhou nejpočetnější islámskou komunitu, do které patří až 20 milionů lidí.

V Kolíně nad Rýnem již minulou sobotu demonstrovalo zhruba 6500 Kurdů proti nedávnému zatčení vedoucích kurdských politiků v Turecku. Erdoganova vláda nedávno zadržela zákonodárce opoziční prokurdské strany HDP, které obvinila z napojení na PKK.

Vůdce PKK Abdullah Öcalan je od svého zatčení v roce 1999 držen ve věznici s nejvyšší ostrahou na ostrově Imrali jižně od Istanbulu.

Levicová PKK vede ozbrojený boj za autonomní Kurdistán. Dosud si její střety s tureckými bezpečnostními složkami vyžádaly kolem 40.000 obětí. Po dvouletém příměří boje znovu propukly loni v létě, když se Ankara zapojila do konfliktu v Sýrii a v Iráku. Turecká armáda vedle radikálních islamistů útočí i na tábory PKK, ačkoli kurdské milice stojí v čele sil, které bojují proti ozbrojencům z organizace Islámský stát.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner