Kinshasa 10. července (ČTK) – Již jednou odložené prezidentské volby v Kongu pravděpodobně nepůjde uskutečnit ani letos, ačkoliv to předpokládá dohoda mezi opozicí a přesluhující hlavou státu Josephem Kabilou. Hrozbu dalšího posunutí hlasování naznačil předseda volební komise Corneille Nangaa. Opozice jeho vyjádření odsoudila jako vyhlášení války národu, informovala dnes agentura Reuters.

Prezidentské volby byly loni v listopadu odloženy. Volební komise to zdůvodnila tím, že musí registrovat více než 30 milionů voličů, což prý potrvá do července 2017. Když pak Kabilovi v prosinci vypršel mandát, odmítl odstoupit, čímž vyvolal velkou vlnu nevole. Situaci poněkud zklidnila následná dohoda mezi vládou a opozicí, která stanovila, že se volby uskuteční do konce letošního roku a Kabila v nich již nebude kandidovat.

Ministr pro rozpočet Pierre Kangudia v únoru řekl, že uspořádat volby letos by bylo příliš drahé. Jejich konání je tak podle něj nereálné.

V květnu kvůli vraždě zaměstnance volební komise odložili na neurčito registraci voličů v oblasti Kasai.

Kongo bývalo belgickou kolonií, nezávislost získalo v roce 1960. Joseph Kabila se moci ujal v roce 2001, když byl zavražděn jeho otec Laurent Kabila. Joseph Kabila prezidentské volby vyhrál dvakrát, ale předání moci se v Kongu hladce nikdy neuskutečnilo.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner