Před soudem dnes začnou závěrečné řeči v korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Soud nejprve vyslechne státního zástupce Petra Jiráta. Jirát bude před soudem přednášet závěrečnou řeč ve stejné kauze již potřetí. V předchozích případech jeho vystoupení zabrala celkem tři dny. Pro skupinu 11 obžalovaných v minulosti navrhoval tresty až devíti let vězení. Nejvyšší tresty požadoval pro Ratha a údajné organizátory trestné činnosti Kateřinu a Petra Kottovi. Soud nakonec v rozsudku, který byl později zrušen, Rathovi vyměřil 8,5 roku vězení. Kottovým o rok nižší.

Jirát měl poprvé závěrečnou řeč v březnu 2015, kdy se dva dny věnoval devíti obžalovaným, mezi které patřili i Kottovi. Případ Ratha tehdy byl vyloučen k samostatnému projednávání. Jirátova závěrečná řeč týkající se bývalého vrcholného politika sociální demokracie zazněla v květnu. Státní zástupce je dlouhodobě přesvědčen o vině všech obžalovaných.

Zatím není jasné, jak dlouhou řeč Jirát plánuje nyní. Při posledním soudním jednání novinářům řekl, že se bude nově zabývat vývojem, který nastal od roku 2015, kdy padl první rozsudek. Zda nějak změní výši navrhovaných trestů, prozradit nechtěl.

Původní verdikt v roce 2016 zrušil vrchní soud kvůli použitým odposlechům a věc vrátil k novému projednání. Loni se případ dostal k Nejvyššímu soudu, který naopak rozhodl o tom, že odposlechy lze použít jako důkaz. Nyní tak kauzu se všemi obžalovanými řeší soud, který původně vynesl odsuzující verdikt.

Rath byl ve zrušeném rozsudku potrestán za přijímání úplatků v souvislosti s manipulováním veřejných zakázek ve středních Čechách. Za hlavní organizátory trestné činnosti obžaloba považuje Kottovi, kteří podle spisu přizpůsobovali veřejné zakázky za Rathova vědomí i aktivní podpory „velkým hráčům“, kdy jednoho z těchto soutěžitelů za úplatek zvýhodnili, zatímco ostatní mu záměrně dělali „křoví“.

Stavební zakázky se týkaly opravy různých budov nebo modernizace nemocnic ve Středočeském kraji. V korupční kauze je osm dalších obžalovaných z řad manažerů stavebních a zdravotnických firem, které byly do tendrů zapojeny. Policie všechny pozatýkala v květnu 2012. Soudy se kauzou zabývají od roku 2013.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner