V areálu moskevského Kremlu, který je památkou chráněnou UNESCO, vznikne možná podzemní muzeum nákladem téměř půl miliardy rublů (180 milionů korun). Podle agentury TASS o tom rozhodla správa Kremlu na přímý příkaz prezidenta Vladimira Putina. Muzeum má návštěvníkům prezentovat zbytky dvou klášterů ze 16. století, zbořených v počátcích éry bolševického diktátora Josifa Stalina.

Na místě zničených památek vyrostla před druhou světovou válkou administrativní budova, kterou kremelské vedení loni nechalo strhnout. Spolu s Velkým sjezdovým palácem, vybudovaným v roce 1959, byl administrativní objekt jedinou stavbou uvnitř Kremlu postavenou za vlády bolševiků.

Při asanaci administrativní budovy, v níž dřív sídlil aparát sovětského parlamentu, kremelské divadlo nebo vojenské velitelství Kremlu, byly nalezeny základy dvou raně novověkých klášterů, které Stalin nechal ve 20. letech minulého století zničit. Na místě asanace je teď park, v němž návštěvníci už dnes mohou skleněnými průhledy vidět části zachovaných základů.

Podle ředitelky kremelských muzeí Jeleny Gagarinové by nové muzeum mohlo být otevřeno už během příštího roku, napsala agentura TASS.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner