Kuvajt dnes oznámil, že jeho pobřežní hlídka zadržela deset íránských „špionů“. Jeden z nich se odmítl vzdát a byl zraněn, sdělilo v prohlášení kuvajtské ministerstvo vnitra.

Na svém webu pak zveřejnilo fotografii zachycující devět klečících mužů s rukama za hlavou. Íránský činitel podle agentury AP popřel, že šlo o „agenty“. Podle něj jsou to rybáři a zadrženi byli kvůli „hádce“ s kuvajtskými pohraničníky.

Íránský velvyslanec v Kuvajtu řekl v íránské televizi, že se ambasáda snaží vyjasnit kauzu zadržených a zjistit jejich totožnost. Vyjádřil naději, že se případ brzy vyřeší.

Většinově sunnitské arabské státy v Perském zálivu dlouhodobě obviňují šíitský Írán z vměšování do regionálních záležitostí. Poukazují zejména na Bahrajn a Jemen, kde arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií už více než rok zasahuje leteckými údery proti tamním povstalcům podporovaným Íránem.

Kuvajt odvolal v lednu svého velvyslance z Teheránu poté, co tam dav vyplenil saúdskoarabskou ambasádu. Stejný krok před ním učinily Saúdská Arábie, Súdán a Bahrajn.

Íránci plenili saúdskoarabské velvyslanectví v Teheránu a konzulát v Mašhadu kvůli popravě šíitského duchovního v Saúdské Arábii. Království popravilo 47 lidí za terorismus a jedním z odsouzenců byl šajch Nimr Bákir Nimr. Ačkoli byl odsouzen údajně rovněž za teroristické činy, byl znám jako kritik politiky Rijádu vůči šíitům, kteří tvoří v království menšinu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner