Kyjev 4. května (ČTK) – V Kyjevě dnes začal soudní proces se svrženým prezidentem Viktorem Janukovyčem, obviněným z vlastizrady. Soud se odehrává v nepřítomnosti obžalovaného, který po svém svržení v únoru 2014 uprchl do Ruska. Po Janukovyčově pádu Rusko anektovalo Krym a v Donbasu na východě Ukrajiny vypuklo povstání proruských separatistů.

Exprezidenta zastupují advokáti, kteří si již stěžovali na údajné vměšování generálního prokurátora do „politického procesu“, než soud odročil další jednání o 14 dnů. Soud podle agentury TASS souhlasil s tím, že exprezident bude vyslechnut prostřednictvím videokonference, a proto odročil další jednání na 18. května.

Před budovou soudu se desítka demonstrantů dožadovala exprezidentova potrestání.

„Tento proces je nejen o občanu Janukovyčovi, ale i o jeho kremelských pánech, kteří využili jako záminku dokument s Janukovyčovým podpisem k tomu, aby okupovali ukrajinský Krym a krví zalili ukrajinský Donbas, když se snažili srazit naši zemi na kolena,“ prohlásil v předvečer procesu generální prokurátor Jurij Lucenko.

Janukovyč je kromě vlastizrady, trestané odnětím svobody až na 15 let, obviněn také z pokusu o narušení územní celistvosti se sazbou až 12 let vězení a ze spoluviny na agresivní válce, za což hrozí až 15 let. Podle žalobců Janukovyč žádal Rusko o vojenskou pomoc, aby potlačil prozápadní demonstrace v Kyjevě.

Při střetech policistů s demonstranty v Kyjevě v předvečer Janukovyčova pádu zahynula stovka lidí. Následný konflikt v Donbasu si podle odhadů vyžádal na 10.000 životů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner