V Kyjevě dnes zahájili výstavu, jež připomíná osoby, které zmizely na obou stranách fronty během konfliktu na Ukrajině. Informovala o tom agentura AFP. Fotografie pohřešovaných jsou k vidění na kyjevském náměstí. Za výstavou stojí Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK).

Podle Červeného kříže zmizelo na východní Ukrajině nejméně 1000 osob od chvíle, kdy v dubnu 2014 vypukly boje mezi proruskými rebely a vládními jednotkami. Přes 9500 lidí během násilností zahynulo a další dva miliony lidí byly donuceny opustit své domovy v oblasti východní Ukrajiny, která je zčásti kontrolována povstalci.

Například Iryna Malyševová hledá svého devětadvacetiletého bratra Romana, který se přidal k dobrovolnickému praporu Azov. Nic o něm neví od srpna 2014, kdy došlo ke krvavým střetům ve městě Ilovajsk, při kterých přišlo o život asi 400 ukrajinských vojáků a přes 150 dalších se pohřešuje.

„Několikrát se stalo, že naše matka řekla, že vyrazí sama a bude po něm pátrat,“ uvedla Iryna. „Je to ale příliš nebezpečné. Existuje možnost, že už se nikdy nevrátíte,“ dodala.

Organizátoři výstavy odmítli upřesnit, z jaké fronty pocházejí osoby na fotografiích. MVČK se nyní zabývá případy zmizení asi 500 osob na východní Ukrajině.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner