Neznámí útočníci z Mali ve středu napadli ves v sousedním Nigeru a na ústupu před armádní jednotkou nastražili léčku, při níž zabili tři americké a nejméně jednoho nigerijského vojáka. Oznámilo to dnes velení amerických sil v Africe. Odvetná operace ještě neskončila.

Spojené státy mají v západoafrické zemi posádku ve městě Agadez. Během středečního útoku byli také dva američtí vojáci zraněni a následně převezeni do nemocnice v Německu.

Za podobnými akcemi často stojí nigerijská teroristická organizace Boko Haram. Tato islamistická skupina terorizuje především severovýchod Nigérie a příhraniční oblasti okolních států. Během více než sedmiletého povstání, jehož cílem je vytvořit v regionu stát s přísnými islámskými pravidly, připravila o život více než 20.000 lidí a přes dva miliony přinutila opustit domovy. Začátkem roku 2015 Boko Haram ovládala území o velikosti Belgie, od té doby ale o značnou část zase přišla při bojích s vládními silami.

V celé oblasti Sahelu operuje řada islamistických skupin, z nichž některé jsou napojeny na teroristickou síť Al-Káida. Naopak Mali, Burkina Faso, Mauritánie, Niger a Čad se nedávno dohodly na vytvoření společné protiteroristické jednotky o síle až 5000 mužů, které pomoc přislíbila Evropská unie a zejména Francie. Velitelství této jednotky sídlí v nigerském hlavním městě Niamey.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner