Lidice (Kladensko) 10. června (ČTK) – V Lidicích na Kladensku si dnes lidé připomenou 75 let od vyhlazení obce nacistickými vojáky. Pietního aktu se zúčastní i plzeňský biskup Tomáš Holub, předseda svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička nebo místopředsedkyně Senátu Miluše Horská.

Pietní vzpomínce bude ráno předcházet ranní mše Tomáše Holuba na základech kostela svatého Martina, poté se účastníci akce včetně pamětníků přesunou ke společnému hrobu lidických mužů, kde zazní projevy a budou položeny desítky věnců.

Odpoledne tradičně následuje přehlídka dětských pěveckých sborů Světlo za Lidice. Zazpívá také Martin Chodúr, a to svou píseň Lidice a také českou státní hymnu s více než stočlenným dětským sborem.

Nacisté obec, kde žilo zhruba 500 obyvatel, vypálili 10. června 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V Lidicích bylo zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Zemřelo 340 lidických obyvatel.

Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí. Letos si Lidice připomněly 70 let od obnovení obce, o jejich opětovném vybudování rozhodla vláda hned po skončení druhé světové války.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner