V Litvě zadrželi tři osoby podezřelé ze špionáže ve prospěch Ruska. Oznámila to dnes pobaltská agentura BNS. Zatčení měli předávat ruským agentům informace o litevské armádě a strategických vojenských objektech.

Dva z podezřelých byli zaměstnáni v litevských pozemních silách, třetí sloužil v místním letectvu. Tajné informace prý Rusům předávali za úplatu. Zatýkání doprovázené „desítkami“ domovních prohlídek provedla litevská vojenská kontrarozvědka už v prosinci. Jména zadržených agentura BNS neuvedla.

Zprávy o ruské špionážní agentuře v Pobaltí jsou poměrně časté, Moskva podle místních médií využívá kontakty na silné ruské menšiny. V Litvě loni v létě soud odsoudil na deset let do vězení jistého Nikolaje Filipčenka, agenta ruské kontrarozvědky FSB. Odsouzený verboval ke spolupráci příslušníky ochranky litevských ústavních činitelů včetně prezidentky Dalie Grybauskaitéové.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner