V Maďarsku dnes vyvrcholí dvoudenní schůzka prezidentů zemí visegrádské čtyřky (V4 – Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko), které se coby zvláštní host účastní i chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová. Česko na schůzce zastupuje Miloš Zeman.

Prezidenti čtyř středoevropských států s chorvatskou kolegyní v Balatonfüredu na břehu největšího maďarského jezera ve čtvrtek jednali o uprchlické krizi, která ze zmiňovaných zemí zasáhla zejména Chorvatsko a Maďarsko.

Rozkol uvnitř visegrádské skupiny vyvolala otázka přerozdělování uprchlíků mezi členské státy Evropské unie na základě kvót. Zatímco Česko, Maďarsko a Slovensko se v září na schůzce unijních ministrů vnitra postavily proti kvótám, Polsko se při hlasování přidalo k většině států EU, které rozmístění 120.000 žadatelů o azyl podpořily.

Na summitu se očekává debata i o energetické bezpečnosti. Slovensko a Polsko již dříve kritizovaly plány na rozšíření plynovodu Nord Stream, který do Německa přepravuje ruský plyn po dně Baltského moře. Nové potrubí by obešlo Ukrajinu a země střední Evropy, které by v budoucnu přišly o výnosy z poplatků za tranzit zemního plynu z Ruska do západní Evropy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner