V Maďarsku začalo v pondělí mezinárodní cvičení Várpalota Challenge 2016. Informovala o tom maďarská agentura MTI. Cvičení, nazvané podle místa konání u městečka Várpalota, potrvá do 21. února. Velet mu budou nizozemští důstojníci.

Cílem cvičení, které se uskuteční na vojenském cvičišti u Várpaloty (zhruba 80 kilometrů jihozápadně od Budapešti), je podle maďarského ministerstva obrany posílit spolupráci maďarských a nizozemských jednotek v rámci NATO. Vojáci obou zemí již spolu působili v četných misích Severoatlantické aliance i EU včetně Afghánistánu, Kosova či Somálska. Maďarsko je členem NATO stejně jako Česká republika od roku 1999.

Loni v říjnu ministři obrany NATO rozhodli, že Aliance ve východní Evropě vybuduje další dvě regionální velitelství, a to na Slovensku a v Maďarsku. Nová velitelská centra o síle zhruba 40 mužů mají sloužit mimo jiné jako plánovací a koordinační střediska pro manévry nových aliančních sil velmi rychlé reakce. Podobná malá velitelství NFIU (NATO Force Integration Units) byla nově vybudována také v Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Polsku, Rumunsku a Bulharsku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner