V Maďarsku začaly parlamentní volby, jejichž favoritem je stávající populistický premiér Viktor Orbán a jeho strana Fidesz. Orbánovi se zřejmě podaří ve volbách zvítězit potřetí v řadě, otázkou však je, zda si Fidesz spolu s křesťanskými demokraty v parlamentu udrží ústavní většinu.

Díky ní šéf maďarské vlády prosadil změny v klíčových institucích, včetně justice a médií, které jeho kritici doma i v zahraničí označují za oslabení právního státu a demokracie.

Předvolební průzkumy dávaly Orbánovým konzervativcům náskok dvaceti až třiceti procentních bodů před opozicí. Ta naopak živí naděje, že ji podpoří voliči, které Orbán unavil svými neustálými výpady proti domnělým nepřátelům maďarského národa i tím, že údajně toleruje rozbujelou korupci ve svém okolí.

Voleb se může zúčastnit zhruba 7,9 milionu oprávněných voličů. Hlasování začalo v 6:00 SELČ a mělo by skončit v 19:00 SELČ. Odhady z průzkumů mezi voliči při odchodu z volebních místností se neplánují. Předběžné výsledky mají být známé pozdě večer.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner