Tisíce Španělů dnes v Madridu demonstrovaly za zákaz býčích zápasů. Podle organizátorů to byl dosud největší protest proti zábavě, kterou Španělé vyznávají po staletí a které by se podle mnohých měli vzdát.

Odpor proti býčím zápasům ve Španělsku dlouhodobě roste, řada regionů už je zakázala. Podle lednového průzkumu společnosti Ipsos Mori býčí zápasy podporuje 19 procent dospělých Španělů, zatímco 58 procent žádá jejich zákaz.

Stanovisko poslanců madridského parlamentu je nejednoznačné. Středopravá vláda Lidové strany v roce 2013 označila býčí zápasy za kulturní dědictví, a zajistila jim tak právo na státní subvence. Katalánsko na severovýchodě Španělska naopak už v roce 2011 zápasy úplně zakázalo. Madridský starosta odebral školám býčích zápasů finanční podporu.

Letos poprvé účastníci tradičního, ale kontroverzního festivalu ve městě Tordesillas severozápadně od Madridu nesmějí během zápasu býka zabít.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner