Makedonský soud dnes ve Skopji poslal šest osob, včetně imáma, do vězení za pokus připojit se k takzvanému Islámskému státu (IS) a za rekrutování bojovníků pro tuto teroristickou organizaci. Ze stejného důvodu vynesl tresty odnětí svobody soud v Prištině nad třemi kosovskými Albánci, informovala agentura AP.

V makedonské metropoli udělil soud nejtěžší, sedmiletý trest vězení imámovi, který byl vůdcem celé skupiny. Další odsouzený má za mřížemi zůstat pět a půl roku a zbylí čtyři dostali pětileté tresty.

Šestici makedonská policie zadržela loni v srpnu při rozsáhlém zátahu ve Skopje a v několika městech na severu země. Dalších pět osob, které byly při při této operaci zatčeny a které trvají na své nevině, je souzeno v samostatném procesu.

Makedonské úřady v současné době uvádějí, že k IS v Sýrii a v Iráku se připojilo kolem 130 obyvatel Makedonie a 16 z nich bylo zabito. Makedoncům hrozí minimálně čtyři roky vězení, pokud budou usvědčeni z toho, že se připojili k ozbrojeným skupinám v zahraničí.

V Prištině dostal jeden odsouzený dva a půl roku vězení. Zbylí dva mají v cele strávit dobu o dva měsíce kratší. Loni v listopadu je turecká policie zadržela na letišti v Istanbulu a poslala zpátky do Kosova, kde byli vzati do vazby.

Za připojení se k Islámskému státu hrozí v Kosovu až 15 let vězení. Loňské změny v trestním zákonu kosovským občanům výslovně zakazují účast v ozbrojených konfliktech v jiných zemích.

Odhaduje se, že v řadách islamistických skupin v Sýrii a Iráku bojuje několik stovek Kosovanů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner