V hlavním městě Mali se dnes necelý měsíc po teroristickém útoku znovuotevřel luxusní hotel Radisson Blu, kde koncem listopadu zemřelo 22 lidí. Informoval o tom server BBC. Slavnostního otevření hotelu v Bamaku se zúčastnil i prezident Ibrahim Boubacar Keita, podle nějž jde o „vítězství života nad džihádisty“.

Útok islamistických ozbrojenců na hotel se odehrál 20. listopadu, kdy dovnitř vtrhl větší počet útočníků, kteří pak drželi na 170 hostů a zaměstnanců jako rukojmí. Do zásahu proti nim se po boku malijských vojáků zapojili také francouzští specialisté a američtí agenti z mise OSN v Mali.

Mali útok stále vyšetřuje a snaží se dopadnout pachatele, zatím však byli zatčeni jen dva lidé. Prokuratura v pondělí oznámila, že útočníci byli nejspíš Somálci. K činu se už přihlásily tři islamistické skupiny, mimo jiné skupina Murábitún, napojená na Al-Káidu, a také další odnož této mezinárodní teroristické sítě, která si říká Saharský emirát.

Hotel v centru Bamaka posílil bezpečnostní opatření – hosty nyní bude střežit dvakrát početnější ochranka a zaměstnanci budou mít přímé napojení na policii.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner