Dva muži byli v Mexiku odsouzeni k 520 letům vězení za únos a vraždu 13 mladých lidí v roce 2013. Informuje o tom server BBC. Tento případ před dvěma lety šokoval širokou veřejnost mimo jiné proto, že vyvolal obavy o bezpečnost v mexickém hlavním městě, do té doby považovaném za relativně imunní vůči násilí drogových gangů.

Skupina lidí ve věku od 16 do 34 let byla unesena z baru Heaven (Nebe) za bílého dne 26. května 2013. Jejich těla byla nalezena po třech měsících – poté, co jejich rodiny vyšly protestovat do ulic. Ostatky se našly v hromadném hrobě nedaleko hlavního města, pokryty cementem, vápnem a azbestem.

Podle prokuratury byla tato masová vražda pomstou za zabití obchodníka s drogami o několik dní dříve. Podle starších informací mohlo jít o součást války drogových gangů o teritorium. Dva z unesených byli synové uvězněných pašeráků drog, ale rodiny ostatních trvaly na tom, že pohřešovaní neměli s drogami nic společného.

Letos v září byli za stejný případ odsouzeni tři lidé, dva z nich byli majitelé baru Heaven. Dohromady dostali trest 1500 let vězení. V Mexiku ale neexistuje doživotní trest, a každý z odsouzených si tak může ve vězení odpykat maximálně 50 let.

Mexiko již léta neúspěšně bojuje s drogovými kartely, které často využívají únosy ve své válce o hegemonii. Již přes rok policie pátrá také po 43 studentech, kteří zmizeli ve městě Iguala loni v září a nejspíš byli rovněž zavražděni. Během tohoto pátrání našla policie jen ve státě Guerrero desítky tajných hrobů s více než stovkou obětí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner