Moldavané v neděli prezidenta v prvních přímých volbách po dvaceti letech nevybrali. Rozhodne tak druhé kolo 13. listopadu. To první po sečtení takřka všech hlasů vyhrál s 48,5 procenta proruský kandidát Igor Dodon, napsala v noci na pondělí agentura Reuters. Někdejší ekonomka Světové banky Maia Sanduová, která podporuje směřování země na Západ, skončila druhá se 38,2 procenta hlasů. Volební účast činila necelých 49 procent.

Prozatímní výsledky byly dlouho natolik těsné, že nebylo možné s jistotou určit, zda Dodon přece jen nezískal přes 50 procent hlasů. Po sečtení 99,5 procenta hlasovacích lístků již ale bylo zřejmé, že nutný práh pro zvolení v prvním kole nepřekročil.

„Naše vítězství považují za neodvratné, měli by to pochopit všichni včetně našich politických oponentů,“ prohlásil Dodon v Kišiněvě po uzavření volebních místností.

Sanduová uvedla, že nehledě na výsledek je jejím cílem změna politických struktur. „Když mluvím o změně, mám na mysli skutečnou změnu,“ dodala s tím, že ve svém projektu chce v každém případě pokračovat. „Zbavme se všech zkorumpovaných lidí a přiveďme nové a čestné,“ řekla.

Dodon v kampani sliboval sjednotit Podněstří, východní pás země pod kontrolou proruských separatistů, do jedné federace s Moldavskem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner