Nehledě na pondělní zavraždění ruského velvyslance v Ankaře se bude dnes v ruské metropoli konat plánovaná třístranná schůzka ministrů zahraniční a obrany Ruska, Turecka a Íránu o situaci v Sýrii. Podle agentury AP to potvrdil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Moskva a Teherán vystupují na syrském bojišti jako spojenci prezidenta Bašára Asada, kterému naposledy pomohly dobýt strategicky důležité město Halab (Aleppo) na severu Sýrie. Ankara naopak patří k ostrým kritikům Damašku.

Právě o Halabu podle svědků hovořil vrah ruského velvyslance Andreje Karlova, kterého identifikovaly turecké bezpečnostní složky jako ankarského policistu. Před vraždou stál za zády velvyslance, který pronášel zahajovací projev, a tvářil se, jako by se staral o jeho bezpečnost. Poté Karlova střelil do zad. Podle tureckých médií místní tajné služby nyní ověřují, zda útočník patřil k radikální Frontě dobytí Sýrie, dříve zvané An-Nusra, ke které se podle očitých svědků přihlásil.

Atentát by podle předsedy zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonida Sluckého neměl vést k novému zhoršení rusko-tureckých vztahů jako po loňském sestřelení ruského bombardéru tureckými stíhačkami.

„(…) hlavní je to, že k novému ochlazení mezi Moskvou a Ankarou nedojde, jak by si přáli naši strategičtí protivníci jak v Ankaře, tak na Západě. K tomu nedojde,“ řekl Sluckij v televizi Rossija 24.

Ministr zahraničí Sergej Lavrov v televizním vysílání uvedl, že si je jist, že pachatelé atentátu na Karlova, chtěli zastavit normalizaci rusko-tureckých vztahů a zabránit účinnému boji proti terorismu v Sýrii. „Tento pokus je marný. Kroky, které podnikneme na (dnešním) setkání zhatí plány organizátorů tohoto zločinu,“ dodal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner