Několik stovek lidí se v neděli v Moskvě zúčastnilo již tradičního uctění památky obětí stalinistických represí. Při akci, kterou každý rok pořádá nevládní hnutí Memorial, se opět četla jména tisíců osob popravených v letech takzvaného velkého teroru 1937 a 1938. Letos ji doprovázela výzva k osvobození uvězněného historika Jurije Dmitrijeva, který je specialistou na toto tragické období ruských dějin.

Ke čtení jmen v Rusku se v posledních letech přidávají i města jinde v Evropě nebo USA. Letos poprvé se zapojila i Praha. Asi dvě desítky lidí se dnes odpoledne sešly u památníku obětem totality na Újezdě, aby četly jména českých obětí. Podle odhadů historiků v Sovětském svazu našlo smrt asi 1300 Čechoslováků, režim jich perzekvoval kolem 20.000. Zazněla jména asi stovky z nich. Akce byla součástí festivalu současné ruské kultury Kulturus.

I letos se v Moskvě účastníci během shromáždění „Návrat jmen“ v předčítání dobrovolně střídali celý den. Opět se sešli na náměstí Lubjanka u sídla tajné služby FSB (následníka bývalé obávané KGB), v parčíku u „soloveckého kamene“. Tento žulový balvan symbolicky pochází ze Soloveckých ostrovů, kde byl založen první z nechvalně proslulých vězeňských táborů, gulagů.

Akce se podle agentury TASS dnes zúčastnila i ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová. Několik jmen sama přečetla a mimo jiné také připomněla, že během politických represí bylo v roce 1937 jen v Moskvě zastřeleno přes 30.000 lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner