Před moskevským vojenským soudem začalo dnes hlavní líčení v procesu s pěticí Čečenců obžalovaných z vraždy opozičního politika Borise Němcova. Bývalý místopředseda ruské vlády a kritik současného režimu byl zastřelen loni 27. února večer na mostě u Kremlu.

Řízení zahájilo přednesení obžaloby. Poté obhájci podle očekávání oznámili, že všech pět obžalovaných se cítí být nevinnými. Podezřelí už dříve vzali zpět původní přiznání, ke kterým byli podle svého tvrzení přinuceni týráním.

Prokurátorka Marija Semjoněnková označila pět souzených Čečenců za bezprostřední vykonavatele nájemné vraždy. Jednali podle ní ze zištných důvodů, za slíbenou odměnu ve výši nejméně 15 milionů rublů (5,8 milionu korun). Objednavatel zločinu s nimi ale na lavici obžalovaných neusedl a Němcovova rodina je přesvědčená, že Kreml o jeho odhalení ve skutečnosti nestojí.

Policie tvrdí, že mužem v pozadí je bývalý bojovník čečenského bezpečnostního praporu Ruslana Muchudinova, který se ukrývá v zahraničí. Rusko na něj vydalo mezinárodní zatykač.

Advokáti pozůstalých jsou přesvědčeni, že vražda Borise Němcova byla dílem osob z nejbližšího okolí čečenského vládce a oblíbence Kremlu Ramzana Kadyrova. Ten už publikoval několik nenávistných útoků proti ruské opozici, za které ho kritizovalo i nejvyšší ruské vedení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner