Na letišti v Mošnově nedaleko Ostravy začnou dnes dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Letošními hlavními lákadly na akci, na kterou je vstup zdarma a například loni ji navštívilo přes 220.000 lidí, budou americké bombardéry B-1B Lancer a B-52 Stratofortress.

Zatímco „bépadesátdvojku“ mohli lidé v Mošnově vidět už několikrát, B-1B tam přiletěl poprvé a bude vůbec prvním letadlem s technologií stealth, které bude na Dnech NATO k vidění. Díky této technologii umí být letoun neviditelný pro radary.

Dalšími letošními lákadly budou například vystoupení italské akrobatické skupiny Frecce Tricolori, ukázka akce speciální ženské jednotky jordánské armády nebo konvertoplán CV-22B Osprey. Program, který je podle organizátorů nejbohatší v historii, zahrnuje přes 250 kusů techniky v dynamických i statických ukázkách.

Jako každý rok se na silnicích v okolí letiště očekávají dopravní komplikace a tvorba kolon. Organizátoři proto doporučují lidem, aby volili alternativní druhy dopravy, například vlak nebo bicykly, pro něž jsou připravené bezplatné kolárny. Lidé, kteří budou během Dnů NATO z mošnovského letiště odlétat například na dovolenou, by měli vyjet s dostatečným předstihem. Návštěvníci musí také počítat se zdržením kvůli bezpečnostním kontrolám, které letos pořadatelé zavedli. Areál se bude otevírat v 08:30, kontroly začnou u hlavních vstupů už v 06:30.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner