V Mostě nadále platí vyhláška regulující sezení jinde než na lavičkách a umisťování nábytku na veřejném prostranství. Zastupitelé se dnes postavili za její zachování, přestože Ústavní soud vyhlášky tohoto druhu považuje za protiprávní. Magistrát tak počká, zda ji městu zruší ministerstvo vnitra.

Cílem vyhlášky je podle zástupců mostecké radnice předcházet narušování veřejného pořádku, ochrana veřejné zeleně a zvýšení estetické hodnoty vzhledu města. Podle primátora Jana Paparegy (za Severočeši Most) je vyhláška efektivním nástrojem, který mohou využívat strážníci při dohledu nad pořádkem.

Obdobná vyhláška platila v sousedním Litvínově. Město ji zrušilo a zastupitelé se shodli, že nevhodné chování budou strážníci posuzovat například podle jednotlivých bodů ze zákona o přestupcích, jako je znečišťování veřejného prostranství nebo poškozování veřejně prospěšného zařízení.

Ústavní soud zrušil na podnět ombudsmanky Anny Šabatové části sporné vyhlášky Litvínova a Varnsdorfu loni v červenci. Nařízení v ostatních městech má kontrolovat ministerstvo vnitra.

Ombudsmanka při podání podnětu na soud uvedla, že sezení na veřejném prostranství mimo lavičky není samo o sobě činností, která by mohla narušit veřejný pořádek nebo být v rozporu s dobrými mravy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner