Bagdád/Berlín 18. července (ČTK) – Mezi 19 cizinci, které při dobývání Mosulu z rukou Islámského státu (IS) zadržela irácká armáda, by mohla být šestnáctiletá Němka. Po dívce bylo vyhlášeno pátrání poté, co loni ze svého domova v saském Pulsnitzu zřejmě odcestovala do Sýrie s úmyslem přidat se k radikálům. Zda se opravdu jedná o tuto dívku, nyní vyšetřuje německá prokuratura, informoval dnes zpravodajský web BBC. Irácký premiér Hajdar Abádí oznámil vítězství nad IS v Mosulu minulý týden v pondělí. Boje v částech Starého města však pokračují.

Minulý čtvrtek našla irácká armáda v tunelu v Mosulu 19 cizinců, kteří se zřejmě přidali k IS. Podle agentury DPA cizinci, mezi nimiž bylo pět Němců, tři Rusové, tři Turci a dva Kanaďané, u sebe měli pásy s výbušninami a zbraně. Irácká média zveřejnila fotografii zadržené dívky, která by mohla být pohřešovanou Němkou. Kurdský zpravodajský server BasNews dívku původně označil za Rusku a jezídská rodina se mylně domnívala, že mohlo jít o ztracenou dceru. Irácký voják agentuře Reuters řekl, že dívka je podle něj slovanského původu, možná Ruska.

Německý bulvární deník Bild ale v pondělí večer napsal, že by mohlo jít o šestnáctiletou Lindu z Pulsnitzu, která se od loňského léta pohřešuje. Údajně byla v hledáčku úřadů, protože plánovala teroristický útok.

Vrchní prokurátor Saska Lorenz Haase dnes řekl, že případ se bude dále vyšetřovat po dívčině identifikaci.

Německý Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV) odhaduje, že z Německa do Iráku a Sýrie, s cílem přidat se k IS, odcestovalo 930 lidí, z nichž asi pětinu tvořily ženy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner