V Nechanicích na Královéhradecku si dnes zemědělci a chovatelé koní připomenou 70. výročí potlačení republikových závodů Selských jízd v červenci 1947. Ministerstvo vnitra řízené komunistou Václavem Noskem tehdy zakázalo závody koní, které Selská jízda v Nechanicích pořádala. Dodržení zákazu bylo vynuceno policejní silou. Součástí dnešní vzpomínkové akce bude slavnostní průvod Selských jízd, kočárů a jezdců. Konat se bude také mše za účastníky událostí roku 1947.

Takzvaná Nechanická aféra se stala předehrou převzetí moci komunistickou stranou v únoru 1948. „Po něm se komunisté krutě vypořádali se členy Selských jízd, krojovaných jízdních banderií, které byly vždy symbolem vlastenectví, svobody selského stavu, lásky k půdě a koním. Tedy všeho, co nastupující totalitní režim nemohl potřebovat,“ uvedla Šárka Gorgoňová z Asociace soukromého zemědělství, která dnešní vzpomínku spolupořádá.

Selská jízda byl spolek, který vznikl z někdejších vesnických jezdeckých spolků, takzvaných banderií. Byla zakládána na českém venkově po revolučním roce 1848. Hlavní činností Selských jízd byl jezdecký sport a chovatelství koní, u sedláků posilovala sebevědomí, smysl pro pořádek, autoritu a disciplínu. Za nacistické okupace byla Selská jízda zakázána. Silnou základnu měla Selská jízda zejména v úrodných zemědělských oblastech, tedy i na Královéhradecku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner