Německé úřady by měly bedlivěji sledovat radikální aktivity v mešitách v zemi. Navrhuje to podle listu Berliner Zeitung Volker Kauder, který je předsedou společného poslaneckého klubu vládní stranické unie křesťanských demokratů CDU kancléřky Angely Merkelové a její sesterské bavorské CSU. Učinil tak těsně před víkendovým sjezdem protiislámské strany Alternativa pro Německo (AfD), kterého se jako host zúčastní bývalý český prezident Václav Klaus.

„Musíme mluvit o tom, že v některých mešitách se vedou kázání, která nejsou v souladu s naším chápáním státu,“ řekl Kauder s tím, že úřady by proto měly takové činnosti kontrolovat.

„Nepožaduji, aby všichni imámové kázali německy,“ řekl. Dodal, že Italové, které jsou na západě Německa početnou menšinou, pořádají mše v italštině a že židé v synagogách zase používají hebrejštinu. „Musí ale být jasné, že žijeme v sekulárním státě, kde náboženství nestojí nad státem, nýbrž naopak,“ uvedl. Podle Kaudera princip sekularismu musí respektovat nejen zástupci církví, ale také běžní věřící.

Šéf bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer považuje návrh za smysluplný. Zájmem strany je podle něj náboženská svoboda, ale ne její zneužívání. Dodal, že on by podpořil bohoslužby v mešitách v němčině.

Ministr vnitra Thomas de Maizière z kancléřčiny Křesťanskodemokratické unie (CDU) ke Kauderově výzvě dodal, že již nyní se o některé mešity v zemi kvůli možným nenávistným kázáním zajímají německé tajné služby.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner