Kvůli podezření z přípravy bombového útoku zadržela policie v ubytovně pro žadatele o azyl v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko celkem tři muže. Už ve středu informovala agentura DPA o zadržení jedné osoby, dnes vyšlo najevo, že ve vazbě týž den skončili ještě další dva podezřelí. Žádné konkrétní plány na spáchání teroristického činu ale vyšetřovatelé zatím neodhalili.

Zadržení tří podezřelých mužů v ubytovně pro uprchlíky v Dinslakenu, který leží zhruba 15 kilometrů severně od Duisburgu, souvisí s pátečním zajištěním 24letého syrského imigranta v Mutterstadtu ve spolkové zemi Porýní-Falc, který údajně připravoval teroristický útok.

Tip, který vedl k pátečnímu zadržení v Porýní-Falci, hovořil o nebezpečí útoku při některém ze zápasů německé fotbalové ligy. „Dosud nemáme ale žádné konkrétní poznatky o místu a cíli útoku,“ uvedla mluvčí duisburského státního zastupitelství Anna Christiana Weilerová.

Kromě přípravy atentátu vyšetřovatelé zadržené podezřívají rovněž z členství v teroristické organizaci Islámský stát, v jejíchž řadách se mohli v Sýrii dopustit trestných činů.

Německo v červenci čelilo v jediném týdnu čtyřem útokům, z nichž dva – ve Würzburgu a Ansbachu – byli teroristické. Nejprve 18. července napadl afghánský uprchlík v regionálním vlaku do Würzburgu nožem a sekyrou turisty z Hongkongu a čtyři z nich zranil. Na útěku pak pobodal ještě jednoho člověka. Policie útočníka následně zastřelila. O čtyři dny později německý mladík íránského původu zaútočil v nákupním centru v Mnichově, zabil devět lidí a 30 zranil.

Dva dny poté syrský imigrant zavraždil v Reutlingenu těhotnou ženu mačetou. Podle německé policie šlo o „vztahové problémy“. Tentýž večer se v Ansbachu jiný běženec pokoušel dostat na koncert s batohem plným výbušnin. Když ho nepustili dovnitř, odpálil nálož a zranil 15 lidí. K tomuto útoku se přihlásil Islámský stát, podle úřadů ale zatím nejsou důkazy pro útočníkovo spojení s tímto hnutím.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner