Tisíce lidí dnes ve městech po celém Německu protestovaly proti rasismu a xenofobii. Demonstranti tvořili lidské řetězy dlouhé někde až několik kilometrů, které symbolicky spojovaly kostely, synagogy, mešity, radnice a ubytovny pro žadatele o azyl. Informovala o tom agentura DPA.

Podle organizátorů se koordinovaných akcí v Berlíně, Hamburku, Mnichově, Lipsku či Bochumi zúčastnilo na 20.000 lidí, policie napočítala 10.000 účastníků. Demonstrace společně zorganizovaly evangelická církev, ústřední muslimská rada, odbory a organizace na ochranu lidských práv pod heslem „Ruku v ruce proti rasismu – za lidská práva a pestrost“.

Den konání akce zvolili organizátoři vzhledem k pondělnímu Světovému dni uprchlíků.

Vysoká účast svědčí o tom, že mnoho Němců nadále podporuje vstřícnou politiku vůči uprchlíkům, takzvanou Willkommenskultur (kulturu vítání), uvedl předseda Německého odborového svazu (DGB) Reiner Hoffmann.

Předseda sdružení na podporu žadatelů o azyl Pro Asyl Günter Burkhardt na akci kritizoval evropskou migrační politiku. „Evropa zavírá hranice a zrazuje lidská práva uprchlíků,“ uvedl. „Jedná přitom v mylné představě, že tím udrží rasisty na uzdě. Pokus o izolaci Evropy vůči uprchlíkům, pokus o Evropu plnou plotů, je ale spíš vodou na mlýn rasistů,“ dodal.

Německo se v loňském roce stalo hlavní cílovou zemí migrantů přicházejících do Evropy z Blízkého východu a severní Afriky. Do země jich přišlo téměř 1,1 milionu.

Příchod migrantů – většinou muslimského vyznání – vyvolal v německé společnosti silné napětí. Desítky ubytoven pro žadatele o azyl se staly terčem útoků krajně pravicových radikálů. Stále větší podporu získává v průzkumech veřejného mínění také pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD), která se staví proti masové imigraci i islámu jako součásti německé společnosti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner