Německá policie zdržela Alžířana, kterého podezřívá ze spolupráce s pravděpodobným strůjcem teroristických útoků v Paříži z loňského 13. listopadu Abdelhamidem Abaaoudem. Bilal C. pro něj údajně loni sledoval průchodnost takzvané balkánské migrační trasy, informovala dnes agentura DPA.

Dvacetiletý Alžířan Bilal C. Abaaoudovi podle německé prokuratury podával informace o tom, které hraniční přechody na balkánské trase zůstávají otevřené, jak dlouho se na nich musí čekat, jak se k nim dá dostat a jak od nich pokračovat v cestě do Evropy. Pohyboval se prý v Turecku, Řecku, Srbsku, Maďarsku, Rakousku a Německu.

Po takzvané balkánské stezce vedoucí z Řecka přes Balkán do Rakouska a Německa prošly v loňském roce statisíce migrantů. Podle řady bezpečnostních expertů mezi nimi do Evropy pronikli i někteří radikální islamisté a to zřejmě včetně několika pachatelů pařížských útoků. které si loni v listopadu vyžádaly 130 obětí.

Podle německého státního zastupitelství se Alžířan kromě sledování balkánské stezky podílel rovněž na loňském zmařeném teroristickém útoku v rychlovlaku Thalys z Amsterodamu do Paříže. Údajně útočníka Ajjúba Chazzaního informoval o možnostech, jak se dostat do Evropy.

Muž absolvoval podle prokuratury výcvik u radikálů z Islámského státu (IS) v Sýrii, kam odcestoval z Alžírska v září 2014 přes Turecko. Od srpna loňského roku pak prý pobývá v Německu. Zatím však není jasné, zda i v Německu nadále pracoval jako spojka IS, informovalo státní zastupitelství.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner