Berlín 12. června (ČTK) – Policie na severu Německa dnes zadržela čtyři Syřany, které podezřívá, že byli ve vlasti členy milic napojených na teroristickou organizaci Al-Káida. Před pěti lety v jejich řadách údajně bojovali proti vojákům režimu syrského prezidenta Bašára Asada, informovala agentura DPA. Dalšího Syřana podezřelého z terorismu v jiném případu dnes v Německu z vazby propustili.

Bratři Mustafa, Abdalláh, Sultán a Ahmad ve věku 39, 41, 44 a 51 let byli dnes zadrženi v Hamburku a okolí a v Lübecku. Generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které se zabývá mimo jiné případy spojenými s terorismem, přinejmenším dva z nich podezřívá, že v řadách organizace Fronta dobytí Sýrie (dříve An-Nusra) vyháněli z území pod její kontrolou obyvatele loajální damašskému režimu a rabovali jejich domy. Kdy muži přišli do Německa a jakým způsobem, prokuratura nesdělila.

Generální státní zastupitelství dnes rovněž uvedlo, že v jiném, i když podobném případu propustila policie z vazby jednatřicetiletého Syřana, kterého zadržela v únoru kvůli podezření z členství v teroristické organizaci Islámský stát (IS).

Akram A. pracoval jako strážce na kontrolním stanovišti u hranice samozvaného Islámského státu. Na počátku loňského roku podle původního podezření zadržel ženu, která se svými dětmi prchala z oblasti ovládané islamisty. Vlákal ji do domu pod záminkou, že jí vystaví „výjezdní povolení“, v domě ji ale znásilnil. Podle úřadů se tím dopustil válečného zločinu.

Podle dnešního prohlášení prokuratury se ale zdá, že se události mohly odehrát i jinak, než se německé úřady původně domnívaly. Důkazy proti Akramovi A. již nestačí na další držení ve vazbě, uvedla prokuratura.

Před válkou ve své zemi do Německa prchly statisíce obyvatel Sýrie. Byli mezi nimi ale i lidé, kteří se v řadách teroristických organizací dopouštěli válečných zločinů. Německé soudy už několik z nich poslaly do vězení. Mezi odsouzenými jsou Syřané i Němci, kteří se z bojů na Blízkém východě vrátili zpět do vlasti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner