V newyorském Muzeu moderního umění (MoMA) začne příští týden přehlídka českých filmů natočených především v období mezi dvěma světovými válkami. K vidění budou jak díla známá širokému publiku, tak avantgardní snímky.

Na programu přehlídky, kterou připravil český Národní filmový archiv (NFA), bude například svého času skandální film Erotikon Gustava Machatého natočený v roce 1929 či další z jeho slavných snímků Extase (1932). Třetí z jeho filmů Ze soboty na neděli se 86 let po natočení dočká mezinárodní premiéry.

Diváci budou moci zhlédnout i digitálně zrestaurovanou protinacistickou alegorii Huga Haase Bílá nemoc z roku 1937 či filmy s Jiřím Voskovcem a Janem Werichem ze 30. let Peníze nebo život a Svět patří nám. Nejnovějším snímkem přehlídky bude film Otakara Vávry Šťastnou cestu natočený v roce 1943.

„Většina filmů, které budeme v New Yorku hrát, patří do kosmopolitního proudu meziválečné kinematografie, takže je přirozené, že po obnovených premiérách v Čechách a na evropských festivalech představíme tyto filmy i za oceánem,“ vysvětluje ředitel NFA Michal Bregant.

Přehlídka potrvá od 11. do 23. dubna a představí se na ní 14 filmů. Podle Breganta na ni chce český filmový archiv v budoucnu navázat a představit návštěvníkům newyorského muzea i další české filmy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner