Herecké hvězdy Robert De Niro, Sally Fieldová a Alec Baldwin se ve čtvrtek večer připojily ke stovkám demonstrantů shromážděným před jedním z hotelů budoucího prezidenta Donalda Trumpa v New Yorku. Podle organizátorů měla demonstrace posílit Američany znepokojené nástupem Trumpa do úřadu.

Akci zorganizovaly nevládní organizace Greenpeace, Planned Parenthood a další. Mezi účastníky bylo několik starostů amerických velkoměst včetně šéfa newyorské radnice Billa de Blasia. Trump v době demonstrace už v New Yorku nebyl, přesunul se letecky do Washingtonu, kde ho dnes čeká uvedení do úřadu.

Washingtonská policie v noci zasahovala při potyčce Trumpových stoupenců a odpůrců v centru města. Policisté proti davu zasáhli slzným plynem, akce se obešla bez zraněných a zatčených.

Protesty a demonstrace proti Trumpovi mají v plánu i odpůrci nastupujícího prezidenta v řadě světových metropolí. Podle agentury Reuters se demonstranti sešli nebo hodlají sejít v Torontu, Sydney, v etiopském hlavním městě Addis Abebě nebo v irské metropoli Dublinu.

V Londýně se dnes na slavném mostě Tower Bridge objevil transparent s nápisem „Budujte mosty, nikoli zdi“. Na Westminsterském mostě v sousedství parlamentní budovy demonstranti umístili transparent „Migranti jsou tu vítáni“ a „Migrace je starší než jazyk“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner