Nigerijská vláda slíbila finanční odměny a ochranu každému obyvateli, který udá nějakou zpronevěru státních prostředků. V rámci svého tažení proti rozšířené korupci v této africké zemi v úterý také oznámila, že ve státní správě odhalila fiktivní zaměstnávání 50.000 lidí.

„Pokud se získají zpět státní peníze či majetky díky poskytnutým informacím, člověk, který je sdělil, bude mít právo na obdržení 2,5 až pěti procent z celkové znovunabyté částky,“ řekla novinářům v metropoli Abuja ministryně financí Kemi Adeosunová. Ujistila, že informátoři budou chráněni a v případě nějaké ujmy jim úřady nahradí škodu.

Zbavením státní správy fiktivních zaměstnanců se údajně letos ušetřilo v přepočtu více než 600 milionů eur (přes 16,2 miliardy Kč). Mluvčí prezidenta Muhammadua Buhariho uvedl, že v této souvislosti bylo zahájeno trestní stíháni 11 hlavních podezřelých.

Buhari převzal moc v roce 2015 a z boje proti korupci v Nigérii udělal hlavní prioritu. Obvinil předchozí vládu, že olupovala státní pokladnu. Desítky ministrů, soudců a dalších osobností z dob předchozí vlády byly obviněny z korupce a praní špinavých peněz a musejí se zodpovídat před soudy.

Nigerijskou ekonomiku postihla letos v létě recese. Stalo se tak především kvůli nízkým cenám ropy, jejíž těžba a vývozy představují 70 procent státních příjmů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner