V Nizozemsku dnes selhala vyjednávání o sestavení čtyřčlenné vládní koalice po březnových parlamentních volbách. Jednání, která se vedla několik týdnů, ztroskotala na neshodách v otázce imigrační politiky, oznámila parlamentní pozorovatelka koaličních jednání Edith Schippersová. Z rozhovorů byla vyloučena nacionalistická strana populisty Geerta Wilderse, která skončila v hlasování druhá.

Volby se konaly přesně před dvěma měsíci. Vítězná liberální Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) dosavadního premiéra Marka Rutteho má 33 ze 150 křesel a byla nucena k dosažení nadpoloviční podpory v parlamentu vést rozhovory o vládní koalici s dalšími třemi z celkových 13 stran, jež se do parlamentu dostaly. Byla mezi nimi i Zelená levice, která podporuje zvýšení výdajů na obnovitelnou energii a přijímání uprchlíků.

Rutteho lidovci ale vítězství zejména nad Wildersovou Stranou pro svobodu (PVV) dosáhli i díky protiimigrační rétorice. Nyní budou zkoumat, zda je možná ještě jiná forma vládní koalice.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner