V noci na dnešek bylo u břehů Libye při operacích skupin SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic zachráněno více než 1000 migrantů. Organizace to oznámily na sociálních sítích s tím, že jedna žena noc na moři nepřežila. Za tento týden jde ve Středozemním moři už o třetí velký incident.

Loď Aquarius organizace SOS Méditerranée ve spolupráci s dalšími zajistila 645 osob na nafukovacích a dřevěných člunech. „Přes šest hodin práce během jedné noci,“ napsalo sdružení na svém twitterovém účtu. Později upřesnilo, že jedna žena byla na palubě záchranářského plavidla prohlášena za mrtvou, když ji záchranáři našli v bezvědomí.

Přes 400 lidí pak zachránila při své první operaci loď Prudence, nové plavidlo Lékařů bez hranic. Všech 412 uprchlíků bylo na jedné dřevené loďce. „Vždy, když vidíme dřevené lodě, ohromí nás, kolik lidí je v nich natěsnáno,“ komentovali na twitteru Lékaři bez hranic.

Počet lidí plavících se z Libye k evropským břehům navzdory nepříznivému počasí ve Středomoří narůstá. Záchranáři tam jen za poslední týden zajistili přes 6000 osob. Podle zpravodajského serveru BBC se uprchlíci v posledních měsících mnohem častěji vydávají z Libye do Itálie kvůli téměř úplnému uzavření trasy z Turecka do Řecka.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) uvádí, že na cestě do Itálie od začátku roku zahynulo či zmizelo 559 osob. Apeninský poloostrov za stejnou dobu přijal přes 20.000 migrantů, což je alespoň o 1000 více, než za celé první tři měsíce minulého roku. Loni přitom do Itálie dorazilo rekordních 180.000 běženců, o 18 procent více než v roce 2015.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner