Norský soud dnes posledním dnem řeší odvolání Evy Michalákové proti loňskému rozhodnutí úřadů o zbavení rodičovských práv k oběma synům a o adopci mladšího chlapce. Jednání soudu v Hokksundu, který se zabývá i původním návrhem matky na vrácení synů do její péče, začalo v 09:00 SELČ.

Rozsudek s největší pravděpodobností dnes nebude zveřejněn a Michaláková ho dostane písemně později. Předsedkyně soudu Liv Synnöve Taraldsrudová řekla, že soud má na vynesení verdiktu čtyři týdny.

Soudní jednání začalo ve středu. Od té doby již vypovídala matka dětí i otec, který se rovněž odvolává proti rozhodnutí o adopci, představitel sociálního úřadu Barnevernet, který o odebrání bratrů rozhodl, i nynější pěstouni dětí. Dnes má s výpovědí předstoupit také dědeček obou hochů.

Michaláková nestihla říci vše co chtěla

Jednání soudu v malém městečku Hokksund asi 100 km od metropole Osla poznamenaly spory o to, kdo může být přítomen v soudní síni. Strana Michalákové si stěžovala, že do síně nebyl vpuštěn její právní zástupce Pavel Hasenkopf a česká poslankyně Jitka Chalánková, kteří do Norska kvůli soudu přijeli. Michaláková si také stěžovala, že měla kratší dobu na výpověď než Barnevernet, a že nestihla říci vše.

Norská právnička Michalákové svou klientku varovala, že jí styk s médii v případu škodí, a tak matka odebraných chlapců komunikuje s novináři jen v omezené míře. Otec dětí s médii nemluví dlouhodobě. Protistrana, tedy úřad Barnevernet, je vázána povinností mlčenlivosti. Soud navíc ve čtvrtek vyzval reportéry, aby v soudní budově nefotografovali ani nenatáčeli na kameru.

Nyní jedenáctiletý Denis a sedmiletý David, kteří se narodili v Norsku, vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. Norská sociální služba bratry rodičům odebrala před pěti lety kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a fyzické týrání. To se neprokázalo. Soud ale tehdy považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů.

Starší syn se s matkou nechce ani setkat

Michaláková, která žije trvale v Norsku, proto předloni požádala o přezkoumání případu a svěření dětí do péče. Loni na podzim ji norské úřady zbavily rodičovských práv. Mladší chlapec bude dán k adopci.

Před začátkem soudního jednání ve středu Michaláková českým novinářům řekla, že je připravena bojovat s norskými úřady tak dlouho, dokud nezíská děti zpátky. Při jednání podpořil matku český stát, který soudu poslal své stanovisko. Poukazuje v něm hlavně na Úmluvu OSN o právech dítěte, podle níž se adopce v cizině dá považovat za náhradní péči, pokud není možné se o dítě postarat v jeho vlasti. Upozorňuje rovněž na to, že se rodina se syny nemůže vídat, přestože o to má zájem.

Mladšího syna viděla matka naposledy loni v srpnu, staršího před více než dvěma lety. Chlapec podle norských úřadů o setkání ale nestojí.

Norská strana se od začátku odmítá ke kauze vyjadřovat s ohledem na ochranu soukromí chlapců. Norská ambasáda v Praze nicméně již dříve uvedla, že úřad děti neodebral bezdůvodně a že matka českým úřadům o případu předala neúplné informace.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner