V obléhaném syrském městě Madájá znepokojivě přibývá případů pokusů dětí o sebevraždu. Informovala o tom televize CNN s odvoláním na zprávu mezinárodní organizace Save the Children. Nejméně šest dětí a dospívajících – nejmladší dívce bylo 12 let – a sedm mladých lidí se za poslední dva měsíce pokusilo zabít. Před začátkem obléhání města vládními jednotkami k ničemu podobnému nedocházelo, poznamenala nevládní organizace.

„Děti jsou psychicky na dně a jsou rovněž unavené. Když s nimi podnikáme různé aktivity, například zpíváme, vůbec nereagují. Nesmějí se, jako tomu předtím normálně bylo,“ cituje zpráva Save the Children jednu z místních učitelek. „Kreslí obrázky dětí zabitých ve válce, tanků nebo obléhání a nedostatku jídla,“ dodala.

Jak organizace ve své zprávě uvedla, stovky lidí „trpí psychickými problémy a duševními chorobami, včetně těžkých depresí a paranoie, často způsobenými nebo zhoršenými kvůli podmínkám, ve kterých žijí“.

Město Madájá se nachází severozápadně od Damašku a žije v něm 40.000 lidí. Obléháno je od loňského července jak vládními silami, tak i jednotkami libanonského šíitského radikálního hnutí Hizballáh, které prezidentovi Bašáru Asadovi pomáhají. V oblasti se rovněž nachází množství nášlapných min, což ztěžuje možnou distribuci pomoci.

Děti ve městě Madájá trpí rovněž nedostatkem základní zdravotní péče. Nevládní organizace například informují o šíření vážné meningitidy. „Dlouhé obléhání Madáje a dalších měst si vybírá daň v lidských myslích i na jejich tělech,“ uvedla Sonia Khushová, která má v Save the Children na starosti oblast Sýrie. „Žít v těchto podmínkách dlouhé roky, to je obrovský tlak zejména pro děti. V obléhaných oblastech jich žije více než 250.000, snaží se to zvládat, každý den ale vidíme, jak se na nich podepisuje trama a utrpení,“ dodala.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner