Sport, skvělé výkony, krása ušlechtilých koní. Jezdectví je nejen sportovní, ale rovněž vysoce společenskou událostí. Potvrzují to i prestižní mezinárodní parkurové závody, které již počtvrté hostí špičkový jezdecký areál téměř v centru Olomouce. Světový pohár v parkurovém skákání proběhne od čtvrtka 22. do neděle 25. června.

K vidění bude více než 300 koní. Mezi jezdci se představí světová špička včetně české parkurové hvězdy Aleše Opatrného, zúčastní se také Kamil Papoušek, Zuzana Zelinková či Ondřej Zvára. Vrcholem závodů bude nedělní hlavní soutěž Grand Prix.

Aby vše proběhlo hladce, může Olomouc přijmout pouze 120 jezdců a 330 koní. „Při větším počtu koní by nebylo možné zajistit možnost jejich startu, ani ustájení,“ říká prezidentka závodu Barbora Valštýnová. Na světovém poháru se spotřebuje 1000 balíků slámy, 1000 balíků sena a kolem 300 balíků pilin. Další stravu pro koně si jezdci zajišťují sami. Každý kůň je specifický, proto musí ošetřovatelé upravit jeho stravu individuálně.

Při závodech je do stájí striktně zakázán přístup veřejnosti. Mohou do nich vstoupit pouze ošetřovatelé, jezdci a maximálně majitel koně. Stáje však mají i svou „otvírací dobu“. Pravidla eliminují možný doping a zajišťují bezpečnost koní. Při pořádání světového závodu je třeba občas vyhovět rozličným požadavkům. „Před třemi lety přijela jezdkyně z USA a požadovala pro své koně box navíc. Když jsme zjistili, k čemu pak sloužil, byli jsme mile překvapeni. V boxu měla hračky pro koně, spoustu plyšáků, vysavač, kterým vysávala každý den boxy, a spoustu dalších, pro nás nepochopitelných, věcí. Dnes mají i naše koně k dispozici podobné hračky. Je to pro ně zábava, při čekání na start si tím krátí dlouhou chvíli,“ vysvětluje Barbora Valštýnová.

Jezdecký areál v Olomouci vyjma závodů samotných nabízí i další atraktivní zábavu; projížďky na ponících, stylovou restauraci i možnost ubytování.  Centrum Olomouce je vzdáleno jen 15 minut pěšky.

 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner