Hasiči v Olomouckém kraji dnes zasahují již u více než desítky požárů v přírodě. V Dolanech a Jívové na Olomoucku hoří na stovkách metrů čtverečních les, na obou místech je více než šest jednotek hasičů. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Jan Ondruch.

Požárů travních a lesních porostů podle něj začalo přibývat po 14:00. „Pořád jsou hlášeny další a další události,“ uvedl Ondruch. Nejvážnější situace je u dvou výše zmíněných požárů v lese. „V obou případech jde o nízké porosty. V Jívové je požár lokalizován a probíhají likvidační práce, v Dolanech, kde hoří vykácené strniště, to vypadá na delší zásah,“ dodal Ondruch.

Příčiny obou požárů hasiči vyšetřují. Podle Ondrucha má na větším počtu požárů v přírodě podíl i dnešní teplé a větrné počasí.

V Olomouckém kraji byly dnes na třech dlouhodobě měřicích stanicích překonány teplotní rekordy. Nejvíce, 21,7 stupně Celsia, bylo naměřeno v Bělotíně na Přerovsku. Překonán zde byl rekord 19,7 stupně z roku 1998. ČTK to řekl Roman Volný z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Také v Olomouci se měnila rekordní hodnota z roku 1998, kdy tam meteorologové naměřili 21 stupňů. Po dnešku platí nový rekord, který je o čtyři desetiny stupně vyšší. V Šumperku dnes bylo naměřeno 20,7 stupně Celsia. Neodolalo tak dosavadní maximum 19,6 stupně z roku 1994.

Slunečné počasí podle Volného potrvá do nedělního poledne. Odpoledne bude již přibývat oblačnosti a večer se mohou objevit bouřky. V noci na pondělí meteorologové v Olomouckém kraji očekávají přeháňky, v pondělí a úterý pak zataženo a na většině území déšť. Odpolední maxima by na začátku příštího týdne neměla překročit 15 stupňů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner