V Olomouckém kraji se zhoršily rozptylové podmínky. Limity průměrné denní koncentrace polétavého prachu byly v sobotu překročeny v Přerově, Olomouci i Prostějově, smogová situace zatím vyhlášena nebyla. Ovzduší se zhoršilo také ve Zlínském kraji. Vyplývá to z dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na špatnou kvalitu vzduchu už upozornila obyvatele města prostřednictvím SMS zpráv přerovská radnice. Doporučila lidem, aby omezili pobyt venku.

Situace v Přerově se začala zhoršovat na Nový rok a včera večer hodinová koncentrace polétavého prachu činila 114 mikrogramů na metr krychlový a denní koncentrace byla 87 mikrogramů. Mezní hranice je 50 mikrogramů. „Množství prachu v ovzduší výrazně překračuje stanovený limit. Doporučujeme omezit pobyt venku, větrání a jízdu automobilem,“ informoval dnes odpoledne magistrát obyvatele prostřednictvím SMS zpráv.

V Olomouci denní koncentrace večer činila 77 mikrogramů a hodinová 124 mikrogramů. V Prostějově byla denní koncentrace 85 mikrogramů a hodinový ukazatel byl 112 mikrogramů. Naopak čistější vzduch si mohou nadále užívat lidé v Jeseníku, kde jsou denní koncentrace polétavého prachu zatím pod limitem.

Zhoršené rozptylové podmínky dnes trápí také obyvatele Zlínského kraje. Ve Valašském Meziříčí přístroje večer ukázaly hodinovou koncentraci polétavého prachu na úrovni 134 mikrogramů a denní hodnota činila 98 mikrogramů. V Těšnovicích byla hodinová koncentrace 100 mikrogramů a denní 70 mikrogramů.

Zhoršené rozptylové podmínky přetrvávají Moravskoslezském kraji. Nadále tam zůstává v platnosti smogová situace, kterou meteorologové kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu v ovzduší vyhlásili v pátek pro Ostravsko, Karvinsko a část Frýdecko-Místecka.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner