Pardubice 18. října (ČTK) – V Pardubicích se dnes a ve čtvrtek koná největší cvičení policistů, hasičů a záchranářů v historii města. Nacvičují opatření při teroristickém útoku. Dnes šlo o evakuaci zhruba 800 lidí. Všechny složky krizového týmu, jehož součástí jsou i zástupci města, se dnes podílely na cvičné evakuaci několika škol. Cvičení Agens 2017 bude pokračovat ve čtvrtek v areálu Univerzity Pardubice simulovaným útokem teroristů vybavených výbušninami a nervově paralytickou látkou sarin.

Vedoucí oddělení krizového řízení magistrátu Jiří Kyncl uvedl, že obě evakuace se podařilo zvládnout rychleji, než se předpokládalo. Odpolední začala o půl jedné. „Mysleli jsme, že ji skončíme o půl čtvrté, přitom už ve čtvrt na tři jsme všechny žáky měli zaevidované na evakuačním středisku,“ uvedl Kyncl.

Krizový štáb dnes dopoledne přesunul děti a učitele z jedné mateřské školy do jiné školy. Na zimním stadionu se sešli žáci ze tří polabinských základních škol. Přivezly je autobusy. Zapisovatelky měly předem určeno, do jakých sektorů sportovní haly budou žáky jednotlivých škol posílat.

„Žáky si s kolegyní zapisujeme po třídách. Po odbavení je odvádíme do haly,“ řekla ČTK Lenka Přichystalová z magistrátu. Fronty u stolků, kde se žáci zapisovali, poměrně rychle mizely. Jednotlivé třídy pak se svými učitelkami mířily na sedačky v hale. Tam školáci vyčkávali na konec evakuace, kdy je autobusy zase odvezly zpět do školy.

„Oni tím, že mají odpolední vyučování, tak se těšili, ale jsou i trochu vykulení. Mluvili jsme o tom, že by se taková situace mohla stát. Je to dobře, že si můžeme něco takového vyzkoušet,“ řekla učitelka Romana Hermannnová ze Základní školy Polabiny III.

Při prezentaci cvičení už minulý týden zástupci krizového štábu uvedli, že v Evropě se čím dál častěji objevují teroristické útoky namířené na obyvatele. Podle mluvčího radnice Radima Jelínka si město chce vyzkoušet, zda by podobnou situace zvládlo.

„V tuto chvíli jde o to vyzkoušet si, jestli to umíme. Při každé reálné krizové situaci mohou emoce způsobit vedlejší faktor, ale kolegové jsou profesionálové a dokázali by paniku uklidnit,“ řekl Jelínek.

Podle Ivy Bartošové z magistrátu autobusy přijely velmi rychle. „Šlo nám o zmapování času, jak rychle jsme schopni evakuaci zajistit. Neměli jsme představu, že budou tak rychle najíždět, jde to docela dobře, děcka to dobře zvládají, není tu chaos,“ řekla úřednice, která koordinovala evakuaci na zimním stadionu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner