V Paříži se dnes koná zakládací sjezd nové pravicové strany pod názvem Republikáni, která nahrazuje dosavadní Svaz pro lidové hnutí (UMP) exprezidenta Nicolase Sarkozyho. Ten chce tak dát nový náboj svým neutuchajícím politickým ambicím, jež mají vyvrcholit podle všeho kandidaturou na prezidentský úřad v roce 2017.
Název byl v pátek schválen v dvoudenním stranickém referendu 83 procenty hlasujících.
Za pět let v úřadu prezidenta od května 2007 do května 2012 se Sarkozy stal z politické hvězdy jedním z nejméně populárních prezidentů páté republiky. Po porážce od nynější hlavy státu Françoise Hollandea se stal také prvním francouzským prezidentem od roku 1981, kterého nezvolili na druhé funkční období.
Po prohře se stáhl z politiky a UMP začala upadat do chaosu a vnitřního rozkladu kvůli rozepřím mezi Sarkozyho potenciálními nástupci a vyhřezávajícím korupčním aférám. Jakmile začalo být zřejmé, že Hollande se svými socialisty ztrácejí sympatie voličů kvůli neschopnosti se vypořádat s ekonomickými potížemi, pokouší se Sarkozy pravici konsolidovat a snaží se stát znovu jejím hlavním představitelem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner