Bývalý papež Benedikt XVI. připustil, že praktické vládnutí nebylo jeho silnou stránkou. Své působení v čele katolické církve ale nepovažuje za neúspěšné. Benediktovy názory jsou obsaženy v jeho knize „Poslední rozhovory“, která oficiálně vyjde v pátek, ale z níž už dnes citují zahraniční média.

„Praktické vládnutí není mojí předností, a to je určitě slabina,“ řekl Benedikt, jehož citovala agentura ANSA. Zároveň ocenil svého nástupce papeže Františka. „Je to muž praktické reformy, dokáže zasahovat a přijímat opatření organizační povahy,“ uvedl Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger.

Devětaosmdesátiletý Benedikt v rozhovoru také zopakoval, že v době jeho úřadování existovala ve Vatikánu homosexuální lobby, kterou nechal rozbít. „Zda se znovu vytvoří, nevím,“ řekl.

Benedikt zároveň poznamenal, že kvůli vysokému počtu placených zaměstnanců je v katolické církvi v Německu příliš „neduchovní byrokracie“ a málo „dynamiky víry“. Náboženskou instituci v jeho rodné zemi tak postihuje jakási „odborová mentalita“.

Emeritní papež Benedikt XVI. rovněž zdůraznil, že jeho překvapivá rezignace v roce 2013 nesouvisela s údajnými intrikami, ani se skandály a takzvanou aférou Vatileaks, tedy únikem důvěrných dokumentů, které papežův komorník předal italským novinářům.

Ratzinger se stal první hlavou katolické církve, která za posledních 600 let ze své funkce odstoupila.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner