Vojáci z Číny, Ruska a dalších zemí nacvičovali dnes v Pekingu vojenskou přehlídku, která se uskuteční 3. září u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války v Asii. Podle agentury Nová Čína se akce zúčastnilo více než 10.000 čínských vojáků, 500 vozidel a 200 letadel a vrtulníků.

Čína se bude chlubit 

Nad čínskou metropolí proletěly v nízké letové hladině stíhačky a vrtulníky, které vytvořily symbolický útvar číslice 70. Z centra uzavřeného pro veřejnost se ozýval burácivý rachot těžké vojenské techniky.

Podle agentury AP chce Čína slavnostní přehlídky využít k tomu, aby se pochlubila svou modernizovanou armádou, a to v době, kdy Peking prosazuje územní nároky v Jihočínském a Východočínském moři.

Přehlídka bude mezinárodní

Přestože bylo místo přehlídky uzavřeno pro veřejnost, do internetových sociálních sítí se dostaly fotky vojáků třímajících vlajky Mongolska a Kuby. Podle čínských státních médií se zúčastní průvodu také vojenské jednotky z Běloruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Mexika. Celkově má jít o více než deset zemí, další národnosti ale ještě nebyly upřesněny.

Čínské sdělovací prostředky připomínají, že z nejvyšších státních představitelů se oslav kromě ruského prezidenta Vladimira Putina a hlav států Mongolska a Egypta zúčastní také český prezident Miloš Zeman.

Čína naposledy provedla mohutnou vojenskou přehlídku v roce 2009 u příležitosti 60. výročí vzniku „lidové republiky“, tedy převzetí moci komunisty.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner