Petrohrad/Moskva 5. dubna (ČTK) – Ruské úřady dnes nakrátko uzavřely stanici metra v Petrohradu, u níž se v pondělí v podzemní dráze odehrál teroristický útok s 14 mrtvými. Uzavření stanice Senné náměstí, i s přestupními stanicemi v sousedství, si během ranní špičky vynutil anonymní telefonát, který varoval před bombou. Kvůli výhrůžkám anonyma pak odpoledne evakuovala policie na 400 studentů a učitelů z moskevského daňového institutu. Uzavřená byla i dvě moskevská nádraží.

Kvůli podobným výhrůžkám či nálezům podezřelých předmětů se v úterý v Petrohradu hned několik stanic na různých linkách metra opakovaně uzavíraly.

Pyrotechnici dnes také u zastávky městské dopravy v centru Petrohradu kontrolovali podezřelou krabičku, kterou si nakonec odvezli, uvedl petrohradský server Fontanka.ru. Mimo stanice metra Senné náměstí kontrovala policie kvůli anonymnímu telefonátu i stanici Pionýrská.

Budovu moskevského institutu policie uzavřela kvůli anonymovi odpoledne. Na místo dorazila policie, psovodi a pyrotechnici.

Kurské vlakové nádraží v Moskvě dnes přestalo vypravovat příměstské spoje poté, co si strojvedoucí povšiml hasicího přístroje ležícího v kolejišti; právě hasicí přístroje použil petrohradský atentátník ke zhotovení dvou bomb, z nichž jednu se podařilo včas najít a zneškodnit.

„Hasičský přístroj se ukázal být hasičským přístrojem,“ uvedla televize 360 o výsledku dnešní obhlídky v metropoli. Výluka spojů ovšem postihla množství lidí. „Obyvatelé okolí Moskvy si stěžují, že kvůli dopravnímu kolapsu nestihli včas dorazit do práce či do školy,“ napsal server Newsru.com. Pasažéři, kteří přesedli z příměstských vlaků do metra, podle jednoho z cestujících přeměnili podzemní dráhu „v peklo“.

Na jiném moskevském nádraží, Jaroslavském, policisté prověřovali podezřelý balík, který však obsahoval jen čisté listy papíru.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv dnes vydal nařízení, podle něhož vzniknou týmy rychlého nasazení speciálně pro ruská metra. Hlídky budou sledovat dění v podzemní dráze nepřetržitě. Úřady přitom po útoku v Petrohradu už zpřísnily bezpečnostní opatření i na jiných místech, například v moskevském metru.

Po atentátu v Petrohradu podle ruské televize propukla přímo hysterie s falešnými oznámeními, lživými zprávami a dezinformacemi ohledně bomb a chystaných atentátů na stanicích metra i jiných místech v různých částech Ruska.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner